Közvetlen, kedves és szerény. Emellett rendkívül elhivatott a gyógyítás iránt, amely saját bevallásra szerint is az élete: mindig orvos akart lenni, nagy álma vált valóra, amikor sikerült. Azóta kiderült, hogy méltó a pályára, betegek és kollégák egyaránt szeretik, tisztelik – az OrosCafé.hu választása alapján az OFKSE egyik csapatorvosa lett a Hét embere.
Aki ismeri Ali doktort, annak nem kell őt bemutatni, aki nem, annak pedig nehéz szavakba önteni azt a nyíltságot, kedvességet és harmóniát, amely belőle árad.
A sebészeten lévő irodájába beszéltük meg a találkozót, érkezésemkor éppen egy betegének hozzátartozójával beszélt, minden szavával nyugtatva és arról biztosítva, hogy a legjobbat szeretné neki. Hallgattam és meg voltam győződve róla: ez így is van. Dr. Alzubi Ali olyan orvos, aki komolyan veszi a hivatását. Szerénysége nem engedi, hogy ebben megerősítsen, ami mond, azzal mégis megteszi.
– A visszajelzés elsődleges és nagyon fontos az ember életében, az enyémben is. Csak akkor tudjuk, hogy jól csináltuk-e a dolgunkat, ha pozitív megerősítést kapunk. Én hála Istennek több ilyet kapok, mint negatívat. Ez megakadályozza azt is, hogy belefásuljak a munkába. Egy betegtől, miután meggyógyul, olyan sok szeretet kapok, hogy nem tudom másként végezni a gyógyítást, mint szívvel-lélekkel – fogalmaz és beavat abba is, hogy a kezdeti indíttatás a családjából származik. – A mi társadalmunkban egy orvosnak nagyon nagy presztízse van, szinte mindenki álmodik róla, hogy az legyen.
Neki valóra vált az álma egy ösztöndíjprogram segítségével. Ebben Magyarországot jelölték ki számára, így került egy nyelvtanulással eltöltött előkészítő év után a Pécsi Orvostudományi Egyetemre, 2009-ben avatták sebész szakorvossá, 2012-ben pedig egy másik álma is teljesült, klinikai onkológus lett. Azt mondja, a magyar képzés rendkívül magas színvonalú.
– Amikor összejövünk mi külföldről érkezett kollégák, mindig kiderül, hogy a magyar oktatást az egyik legjobbnak tartják a világon. Ilyenkor én nyugodt vagyok, hogy ide kerültem, itt tanulhattam, itt szereztem a diplomámat és a szakvizsgáimat – vallja és hozzáteszi, nem volt egyszerű eljönni Szíriából 18-19 évesen és belecsöppenni egy merőben más kultúrába, megtanulni a magyar nyelvet, de ő szereti a kihívásokat.
– Az eddigi legnagyobb kihívás a sebészeti osztálynak a vezetése, ami nagyon sok kötelezettséggel jár amellett, hogy a betegeimmel továbbra is az eddigiekhez hasonlóan foglalkozom – beszél a feladatairól.
Elmondja, hogy minden nap reggel fél 7-kor érkezik a kórházba azért, hogy a pácienseinek ne kelljen rá órákat várni. A vizit után ugyanis műtétek sora következik délután fél 4-ig.
– Szoktam mondani, hogyha én nem tudnék elviselni 5-6 óra várakozást, akkor hogyan várhatnám ezt el a betegektől – hangsúlyozza, majd kifejti azt is, mit tart a hazai egészségügy legkomolyabb problémáinak. – A döntéseket sok esetben sajnos nem szakemberek hozzák, ezt még azok is látják, akik nem ezen a területen dolgoznak. Több ezekben a döntésekben a politika, mint az egészségügy, és amíg ez így van, nem is lehet túl nagy változásokra számítani. A másik, hogy meg kellene kérdezni az orvosokat, miért vándorolnak el, aztán pedig kezelni azokat a problémákat, amelyek miatt más országokat választanak, miközben az állam súlyos milliókat költ a képzésükre.
Ő azonban a feleségével együtt – aki a véradóállomás osztályvezető főorvosa –, Orosházát választotta és nap, mint nap meghálálja a bizalmat, amivel felé fordultak és befogadták úgy a kórházban, mint a hétköznapi életben. Emellett bizonyítási vágy is hajtja, különösen a sebészet vezetésével kapcsolatban. – Az volt elsősorban a célom, hogy rosszabb semmiképp sem legyen, mint eddig. Hála Istennek, nem hogy rosszabb nem lett, hanem javult. Ez nem csak nekem köszönhető, nagymértékben közrejátszik benne a nővéri gárda, amely hozzám hasonlóan mindent belead, ahogyan orvos kollégáim is – fogalmazza meg az elmúlt egy év tapasztalatait.
És miközben vezeti az osztályt, nem adta fel az onkológiát sem, amelyhez egy szinte véletlen találkozás folytán került közel.
– Valamelyik kongresszuson találkoztam egy nagyon tiszteletreméltó szintén szíriai származású kollégával, beszélgettem vele és ő mondta, hogy a leggyorsabban fejlődő tudomány a klinikai onkológia. Emellett Nyugat-Európában, ahol ő él, van olyan szakvizsga, hogy onkosebész, aki daganatos betegeket operál, velük foglalkozik, őket gyógyítja, én pedig a fejembe vettem, hogy az akarok lenni – mesél a motivációról.
Jelenleg ő az egyetlen belsős onkológus az Orosházi Kórházban, egy Gyuláról érkező kollégájával látják el ketten ezt a területet. Azt mondja, nagyon sok betege van, akiknek jó, hogy nem kell elutazniuk Szegedre vagy még messzebb egy-egy konzultációért, de bizonyos daganattípusokat meg is operál Orosházán. Úgy véli az orvoslás ezen ága amellett, hogy dinamikusan fejlődik, sok ellenérzést és hiedelmet is generál. Jó példa erre a kemoterápia.
– Számos olyan teória látott napvilágot mostanság, amely szerint ez egy sejtmérgező hatású gyógyszer, amit ennek ellenére is alkalmaznak. A teljes igazság azért más. Tegyük fel, hogy van valakinek egy daganatos betegsége, amit már nem tudnak meggyógyítani gombákkal, vitaminokkal, egyéb gyógyszerekkel. Ha 10 sejtet vennénk, amiből 7 daganatos, 3 egészséges és bár a kemoterápia pusztítani fogja mind a tízet, azt tudni kell, hogy a 7 daganatos nem képes regenerálódni, miután elpusztul, az egészségesek azonban igen – magyarázza.
A betegség kapcsán a felvilágosítást és a megelőzést tartja a legfontosabbnak, azért is tervezi, hogy amint több ideje lesz, elindít egy cikksorozatot, amelynek minden darabja egy-egy tumor típus jellegzetes tüneteit, a rizikófaktorokat, a kezelést írná le, hogy akik esetleg magukra vagy családtagjukra ismernek, felkeressék akár őt, akár egy másik orvost.
Jelenleg azonban sokszor kevés a 24 óra, nem fér bele minden teendő a napjaiba, bár igyekszik többet pihenni, mint az elmúlt évben. Amikor nem dolgozik, olyankor kikapcsolódásképpen tanul és idén januárban fogadalmat is tett: nem hagyja, hogy a munkája elvegye négy gyermekétől és feleségétől, hiszen ők legalább olyan fontosak számára, mint a betegei.