nyitólap
történet
a csapat
tabella
a csarnok
szponzoráció
pártoló tagság
b-közép
fórum
linkek
archívum
régi honlap

Rajki kontra Bodrogi
Az újonnan megválasztott, illetve a lemondott elnök nyilatkozatai
(OFKSE, 2007.06.10.)

Az Orosházi Férfi Kézilabda Sportegyesület közel egy hete megrendezett, megismételt közgyűlése maratonira sikeredett. Bodrogi Béla lemondott elnöki mandátumáról, és a tagok új elnökséget választottak, melynek Rajki István lett az elnöke. Közvetlenül az ülés után kaptuk mikrofonvégre az új elnököt, míg másnap a lemondott vezető is nyilatkozott honlapuknak.

Rajki István:

- A kézilabdás társadalom az elmúlt időszakban két táborra szakadt. A Ti oldalatokról Bodrogi Béla lemondatása volt a cél?
- Több mint két évvel ezelőtt úgy állt fel az akkori elnökség, hogy a válságos helyzetből kilábaljunk. Az elmúlt két évben azonban nem vált áttekinthetővé az egyesület gazdasági élete, kezdtek elszivárogni a tehetséges játékosok. Ezt a folyamatot meg kellett állítani! Ezt kérték a szülők, a sportolók, a gyerekek. Tény, hogy Bodrogi úrral megromlott a kapcsolatunk. Ám nem szeretném, ha változatlanul azt kiabálnák felénk, hogy ez politikai ügy. Eddig sem és ezután sem lehet az egyesület életéből politikai ügyet kovácsolni. Erre példa volt az önkormányzat vezetése, aki kategorikusan kijelentette, hogy nem akar beleszólni abba, milyen elnökség fog dolgozni. Mi mindenféleképpen azt akartuk, hogy a jövőről a játékosok és a szülők, tehát a közgyűlés döntsön. Mi az ülés előtt megegyeztünk és kompromisszumot kötöttünk: nem múlhat el úgy a közgyűlés, hogy nincs elnökség. Bárkit választanak tudomásul vesszük, csak ez a csatározás fejeződjön be. A kézilabdáról azok döntöttek a mai nap folyamán, akik játsszák, akik anyagi áldozatot hoznak, akik szponzorálják és akik ismerik az egyesület belső életét.
- Hogyan tovább?
- Céljaink között az szerepel, hogy teremtsük meg a kistérségben az általános- és középiskolák lehetőségét arra, hogy még szélesebb körben alakítsuk ki a kézilabda sportot. Tudjuk, hogy a környéken sok olyan kézilabdás szakember van, aki eddig is sikeresen képviselte a sportágat. De olyanról is tudunk, aki inkább demoralizáló hatást váltott ki a gyerekek között. Szeretnénk egy olyan munkatervet letenni az egyesület asztalára, ami nagyon sok gyereknek visszatérést jelent a szabadidő hasznos eltöltésére a tömegsportban, azon belül is a kézilabdában. Mi örülünk annak, hogy a női egyesület is NB I/B-s lett. Sajnos csak személyes okok vittek addig a szakadékig, ami a közönség, a játékosok és az edzők között kialakult. Véleményünk szerint ez tarthatatlan volt, és ezért kellett sokak inspirálására ezt a módosítást keresztül vinni. Megköszönöm mindenkinek, aki eddig támogatott, ezután is szükség lesz rájuk. Fontos lesz, hogy az önkormányzat hogyan kívánja a minőségi sportot támogatni. Amint erre fény derül, mi is tovább tudunk gondolkodni.
- Kihangsúlyoztad, hogy nincs politikai jellege a mostani váltásnak. Azonban az internetes fórumokon Bodrogi Bélát folyamatosan az a vád érte, hogy az előző, baloldali városvezetés embere. Az Ő oldalukról pedig azt lehetett hallani, hogy az „ellentáborban” megjelentek olyan emberek és képviselők, akik jobboldali pártokhoz köthetőek, és a „zümmögőkórus” szerint soha életükben nem voltak még kézilabda mérkőzésen. Erről mit tudsz mondani?
- Én néha felmentem a klub honlapjára, és elszomorító, hogy esetenként hozzá nem értő emberek, részleteket nem ismerve olyan véleményt mondanak, melynek valóságtartama minimális. Engem is meggyanúsítottak, hogy én is véleményt nyilvánítok. Nem érdekel, hogy kinek milyen politikai állásfoglalása van. Hosszú évek óta önálló vélemény, hogy ki hova tartozik. A sportból ezt a gondolkodást, hogy jobboldal vagy baloldal, száműzni kell. Összefogást hangsúlyozott az önkormányzat vezetése: legyen az elnökségben mindkét oldalról személy. Egyébként nem vizsgáltam, hogy a jelenlegi öt főből ki, hova tartozik. A szerint tárgyaltam velük, hogy szeretik a kézilabdát, szeretnének érte tenni, és a négy-öt évvel ezelőtti állapotokhoz közelíteni. Vannak céljaink arra vonatkozólag, hogy a kézilabdáról és ne politikáról beszéljünk. Nagyon sajnálom, hogy ezt többször fejemhez vágták. Mindenkinek szíve joga oda tartozni ahova akar.
- Bodrogi úr a közgyűlés elején egy megállapodásra hivatkozott, melyet két nappal korábban kötöttetek. Ennek ellenére Ti új napirendi pontokat terjesztettetek be. Mi volt ennek az oka?
- Nehezen tudok erre válaszolni hangulatkeltés nélkül. Legelőször azt tartalmazta ez a megállapodás, hogy Árpási Csaba, Vajer Tamás és Rajki István semmilyen tisztséget nem vállal az egyesületben. Ezt egy személy, az érvénytelen elnökség határozata szellemében szerette volna keresztül hajtani az önkormányzaton. Én ezt nem voltam hajlandó aláírni, mert erre nem voltam felhatalmazva. Ezt követően csiszoltunk ezen a megállapodáson: az volt a kérés, hogy a vezetőség bővítése, tehát a hiányzó tagok beválasztása történjen meg. Ezt sem akartam aláírni. Ekkor az a vád ért, hogy késleltetem az egyesület munkáját – amivel egyetértek. Ma itt döntést kellett hozni, és nem várhattunk még két hétig. Dominkó Sándor alpolgármester úr is hangsúlyozta: a közgyűlésnek van joga bármiben döntést hozni. A megállapodás azért volt szükséges, hogy végre fedél alá hozzuk ezt a közgyűlést, legyen elnökség, a játékosok sorsáról döntés szülessen, és ne lógjon a levegőben az egyesület sorsa. Nem szoktam a szavamat megváltoztatni, ám az elmúlt 36 órában – mikor elmondtam, hogy milyen megállapodásba lettem belekényszerítve – mindenki arra ösztökélt: vállaljam fel az egyesület érdekében azt, hogy a közgyűlés döntsön. Ha nem lettek volna támogatóink, én ezt a megállapodást nem is vállaltam volna fel. De mivel közel 45-50 ember előzőleg is bejelentette, hogy mit akarnak elérni, ezért voltunk kénytelenek ezt a javaslatot megtenni, a megállapodást – nem tisztességesen – felrúgni az egyesület érdekében. Nem tudom, hogy miért kellett diktatórikusan beleszólni egy egyesület életébe azért, hogy engem kényszerpályára helyezzenek. Sosem szerettem a kényszerpályát és mindig ellenemre volt a diktatórikus vonal. Ám bele tudok nézni a tükörbe!
- Röviden, ha összegeznéd: elégedett vagy a közgyűlés által hozott határozattal? Erre számítottatok?
- Megmondom őszintén, hogy én személy szerint nagyon bizonytalan voltam. Vannak emberek, akik nem mindig merik felvállalni a saját véleményüket, mert vannak gyerekeik, akiknek az érdekeit kell védeni, nehogy retorzió érje őket. Így is elhangzottak már olyan vélemények, hogy azért nem kapnak fizetést, mert ez a 34 fő alá merte írni a belépési nyilatkozatot. Egyszerűen dresszírozva voltak a játékosok és a szülők. Nagyon örülök, hogy Ők mégis nyíltan fel merték vállalni a szavazással, hogy nincsenek megelégedve. Örömömre szolgál, hogy megnyertük, de ha nem így történt volna, akkor is emelt fővel távoztunk volna. Mert megtettük azt, amit sokan akartak. Ezt nem most találtuk ki, egy-két évvel ezelőtt már ennek csírái jelentkeztek és az elmúlt hónapokban ez egyre több embernél jelentett igen határozott megnyilvánulást, és ezek az emberek tartották bennünk a lelket. Sajnálom, hogy ezt csak így lehetett. Azt nem vonom kétségbe, hogy Bodrogi Béla sokat dolgozott az egyesület érdekében. De egy egyesületre vonatkoznak törvények, szabályok, melyeket egy legitim elnökségnek kell betartani. Ezek a feltételek nem voltak meg, sajnálom, hogy ez nem sikerült.

Bodrogi Béla

- A megismételt közgyűlés elején örömmel jelentetted be, hogy egy megállapodás született. Be is mutattad azt az iratot, melyet Dominkó Sándor alpolgármester közvetítésével írtatok alá Rajki Istvánnal. Mégsem az ebben leírtak szerint zajlott a közgyűlés. Hogyan értékeled mindezt?
- Az elmúlt hónapok történései már előrevetítették: nem biztos, hogy mindenki betart mindent, amiben megegyezünk. Én előzetesen már tettem észrevételeket, hogy nem vagyok biztos benne, hogy be fogja tartani a másik oldal a megállapodást. Amit ismétlek: a dokumentumot nem én készítettem, nem volt részem benne. A közreműködő orosházi önkormányzat képviseletében szerkesztették ezt a megállapodást, melyet én elfogadtam, és aláírásommal szentesítettem is. És mivel a másik fél is aláírta, én azt hittem, hogy ha három fél között születik egy paktum – mely a kézilabda jövőjét szolgálja és tényleg a szakmáról szólt volna a történet – akkor ezt betartja mindenki. Sajnos nem ez következett be, így nekem nem volt más választásom, minthogy benyújtsam a lemondásomat. Én így ilyen szempontból nem haragszom senkire. Ami az elmúlt nyolc hónapban a kézilabda klub internetes fórumán zajlott arra én sosem válaszoltam, nem vettem fel a kesztyűt.
- Tudhatjuk-e, hogy mit tartalmazott ez a megállapodás?
- A megállapodás nem titkos, tehát ez hozzáférhető bármikor. Én hajlandó vagyok ezt átadni, de a másik féltől is el lehet kérni, nem hiszem hogy elzárkóznának. Sőt, én úgy tudom, hogy az önkormányzat szerette volna előtte megjelentetni az újságban, csak az idő rövidsége miatt nem került sor a publikálására. Így aztán mindenki megismerheti. (A megállapodást a közgyűlés másnapján Bodrogi Béla eljuttatta hozzánk. Ennek nyilvánosságra hozatalához hozzájárult Rajki István és Dominkó Sándor alpolgármester is. - a szerk)
- Pikáns része volt a közgyűlésnek, amikor a Te általad írt szakmai és gazdasági évértékelő beszámolót Rajki István olvasta fel. Főleg a gazdasági részére térnék ki, hiszen ennek felolvasása előtt elhagytad az üléstermet, így nem tudtad kiegészíteni az adatokat személyesen. Ezt egyébként Rajki úr említette is akkor, Ő azonban nem fűzött hozzá kommentárt, csupán felolvasta a jelenlevőknek.
- A klub 2007 januárjában tulajdonképpen egyenesbe jött, és minden olyan tartozást, melyet az elmúlt években – hogy így mondjam – megörökölt, és görgetett maga előtt, azt kifizette. A 2007-es évnek az indulása az önkormányzati támogatásokkal kapcsolatos huza-vona miatt nehézkes volt. Áttértünk az éves költségvetési tervekre, s ennek fejében januárban csak a tavalyi megállapodás alapján járó összegeket kaptuk, amelyek a még meglévő adósságállomány rendezésére fordítódtak. Ezt az összeget egyébként ezért is kaptuk. Így a január hónap kimaradt a támogatásból, ezért ott keletkezett egy bizonyos hiány, melyet görgettünk magunk előtt. Az egész tavaszi szezonban tárgyalásban voltam az önkormányzat vezetőivel, akikkel korrekt módon megegyeztünk abban, hogy kapunk egy 2,5 millió forintos összeget. Ez korábban egy vitatott tétel volt, a nézetkülönbségek abból adódtak, hogy melyik évre kell az említett összeget elszámolni. Ezt most visszakapjuk, így lesz 17,5 millió forint az egyesület költségvetése ebben az évben. Ezáltal én azt tudom mondani, ha ezt az összeget megkapjuk, úgy újra nullszaldós a klub anyagi helyzete. Jelenleg annyi felhalmozott tartozás van – így kapásból nem szeretnék összeget mondani – amennyit az önkormányzat ezzel a pótlólagos támogatással meg fog adni. Illetve van még egy-két bejövő összeg, a szövetségtől kapott támogatások, a műhelymunkák eredményességi prémiuma. Tehát az ezekből befolyó pénz fedezni fogja a fennálló tartozásokat. Így azt tudom mondani, hogy az új vezetés nullszaldóval tud indulni. Remélem, hogy be tudnak vonni új szponzorokat, támogatókat a kézilabda életbe. Jelen pillanatban minden hónapban borotvaélen táncolt a klub gazdálkodása, de el kell mondani, hogy minden számla kifizetésre került.
- Hogyan és miként fog zajlani az átadás-átvétel?
- Én remélem, hogy korrekt módon tudjuk megbeszélni az új vezetéssel az átadás-átvételt. A legfontosabb dolgokat, iratokat természetesen azonnal átadom az új elnök úrnak. A teljes dokumentáció illetve a könyvelés átadása pedig értelemszerűen az előírásoknak megfelelően az elkövetkezendő napokban fog megtörténni, ami szerintem június végéig lezáródik. Jó munkát, jó kézilabda életet Orosházán és sok sikert kívánok mindenkinek!


© Zsedényi Péter 2003 - Minden jog fenntartva!